خبر

انتشار اخباری به نفع طلا

انتشار اخباری به نفع طلا

در پی از انتشار داده‌هایی که نشان داد تقاضای بانک مرکزی در سراسر جهان برای فلز زرد همچنان بالاست، طلا امروز یا رشد قیمت مواجه شد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» پس از انتشار داده‌هایی که نشان داد تقاضای بانک مرکزی در سراسر جهان برای فلز زرد همچنان بالاست، طلا (XAU/USD) در روز چهارشنبه افزایش یافت. این موضوع تأثیر منفی اخبار مبنی بر توقف خرید طلا در ماه ژوئن از سوی بانک خلق چین (PBoC) به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده‌ی طلا را متعادل کرد. گفتنی است بانک کشور اژدها به دنبال دوره‌ی روند خرید 18 ماهه‌ی خود، در ماه مه کیف پول خود را بست.

بررسی روندهای فلز زرد نشان می‌دهد که طلا در روز چهارشنبه درخشش خود را حفظ کرده و در سطح 2370 دلار معامله می‌شود. پس از اینکه مشخص شد علیرغم توقف افزایش ذخایر توسط PBoC، سایر بانک‌های مرکزی بزرگ همچنان اقدام به خرید مقادیر قابل توجهی طلا می‌کنند، این فلز زرد حرکت صعودی خود را بازیافت.

مشارکت در خرید از سوی بانک‌های مرکزی دیگر ادامه دارد، به طوری که بانک مرکزی هند در ماه ژوئن بیش از 9 تن طلا خریداری کرد، بانک ملی لهستان ذخایر طلای خود را چهار تن افزایش داد و بانک ملی چک از افزایش حدود دو تن ذخایر طلای این کشور در ماه ژوئن خبر داد.

برت ملک، رئیس بخش استراتژی کالا در تی‌دی سکیوریتیز (TD Securities) با اشاره به تداوم خرید توسط بانک‌های مرکزی، بخش رسمی را بسیار گسترده‌تر از PBoC ارزیابی کرد.

مالک تی‌دی سکیوریتیز (TD)، بر این باور است غیبت چین از بازار، مانع از افزایش قیمت این کالا به هدف 2475 دلاری در سه ماهه اول سال 2025 نخواهد شد.

گذشته از آن، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در کمیته‌ی بانکی سنا در روز سه شنبه، با تأکید بر رویکرد وابسته به داده‌ها از تعیین تاریخ برای اولین کاهش نرخ بهره خودداری کرد.

البته سرمایه‌گذاران امیدوار بودند جزئیات دقیق‌تری از زمان کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو ارائه شود و اقدام بی‌ سر و صدا به کاهش توسط پاول باید بیش از انتظار، طلا را تضعیف کند. گفتنی است تأخیر در کاهش نرخ‌ها ممکن است به این معنی باشد که هزینه‌های استقراض برای مدت طولانی‌تری افزایش می‌یابد که این موضوع برای طلا منفی است، چرا که هزینه‌ی فرصت نگهداری فلز گرانبها را بالا نگه می‌دارد. طلا یک دارایی بدون بهره است و واضح است که سرمایه گذاران چنانچه بتوانند در جای دیگر سود بیشتری کسب کنند، جذابیت چندانی برای آنها نخواهد داشت.

در عین حال، برخی اظهارات پاول حکم پادزهر را داشت. به عنوان مثال، وی با بیان اینکه پیشرفت‌هایی در زمینه تورم حاصل شده است، از میزان احتمال افزایش نرخ‌ها کاست. وی همچنین انتظار طولانی مدت یا اقدام قریب‌الوقوع برای کاهش نرخ بهره را به معنای متعادل‌سازی ریسک‌ها عنوان کرد.

تجزیه و تحلیل تکنیکال طلا

پس از تشکیل یک الگوی معکوس دو میله‌ای نزولی (مستطیل سایه سبز در نمودار زیر) در رأس حرکت اوایل جولای، طلا برای دومین روز متوالی در حال بهبود است. این الگو پس از یک روز سبز طولانی شکل می‌گیرد و به دنبال آن یک روز طولانی قرمز نزولی با طول و اندازه مشابه ایجاد می‌شود که می‌تواند نشانه‌ای از بازگشت کوتاه‌مدت باشد.

نمودار روزانه طلا (XAU/USD)

نمودار روزانه طلا
گرچه چشم‌انداز نامشخص است، اما این خطر وجود دارد که طلا به میانگین متحرک 50 روزه (50-SMA) در 2343 دلار بازگردد.

با این حال، شکست بالای خط روند نزولی در 27 ژوئن، جدول را برای فلز گرانبها تغییر داد و چشم‌انداز صعودی‌تری را ایجاد کرد.

اگر طلا از قله 2393 دلاری روز جمعه عبور کند، به پیگیری اوج‌های بالاتر ادامه می‌دهد و احتمالاً هدف بعدی را در بالاترین قیمت تاریخی 2451 دلار فتح می‌کند.

الگوی تاپینگ نزولی سر و شانه Head & Shoulders (H&S) که از آوریل تا ژوئن شکل گرفت، با بهبود اخیر باطل شده است. با این حال، هنوز هم این شانس -اگرچه بسیار اندک - وجود دارد که ممکن است به جای آن یک الگوی تاپینگ پیچیده‌تر شکل گرفته باشد.

اگر یک الگوی پیچیده به جای H&S شکل گرفته باشد و قیمت به زیر یقه الگو در 2279 دلار شکسته شود، ممکن است با هدف محافظه‌کارانه در 2171 دلار، و نسبت 0.618 ارتفاع الگوی کمتر، امکانپذیر باشد.

این روند هم‌اکنون در کوتاه‌مدت و میان‌مدت منحرف شده است. در بلندمدت، طلا همچنان در یک روند صعودی قرار دارد.

نویسنده: معصومه دانش
چهارشنبه 20 تیر 1403 ساعت 14:44
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین