خبر

بار دلار بر دوش ارزهای آسیایی

بار دلار بر دوش ارزهای آسیایی

در پی قدرت‌گرفتن دلار آمریکا، ارزهای منطقه‌ای تحت فشار قرار گرفتند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، پس از آنکه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در اظهاراتش هیچ اشاره‌ی مستقیمی به کاهش نرخ بهره نکرد، دلار آمریکا قدرت دوباره گرفت. در همین راستا، شاخص دلار و معاملات آتی شاخص دلار پس از کاهش نرخ تورم، در معاملات آسیایی ثابت ماندند.

با این حال، رئیس فدرال رزرو ضمن تأکید بر تعهد فدرال رزرو برای رسیدن به هدف تورم 2 درصدی خود، تصریح کرد که هر گونه کاهش در نرخ‌های بهره تا حد زیادی به داده‌ها بستگی دارد.

در پی اظهارات پاول، معامله‌گران تا حد زیادی بر روی کاهش نرخ در سپتامبر شرط‌بندی کردند که طبعأ ارز ایالات متحده را تحت تأثیر قرار داد. با این حال، از آنجا که نظرات پاول همچنین داده‌های تورم شاخص قیمت مصرف‌کننده آتی را به طور کامل در کانون توجه قرار داده است، دلار آمریکا می‌تواند به حمایت‌هایی دست یابد.

این آمار در روز پنج‌شنبه ارائه‌ می‌شود و پیش‌بینی‌ها بر آن است که نشان‌دهنده‌ی ثبات تورم در ژوئن باشد.

با توجه به اینکه قدرت دلار همواره عامل فشار بر بازارهای منطقه‌ای است، ارزهای آسیایی در محدوده یکسان به پایین حرکت کردند. از بین آنها، دلار نیوزیلند بدترین عملکرد را به دلیل لحن نامطلوب بانک مرکزی نیوزلند در نشست خود، نشان داد. از این رو، دلار نیوزیلند روز چهارشنبه با کاهش 0.5 درصدی جفت ارز دلار نیوزیلند/دلار آمریکا (NZD/USD) تضعیف شد.

ضرر و زیان ارز نیوزیلند زمانی رخ داد که RBNZ نرخ‌ها را ثابت نگه داشت و باعث شد تورم به محدوده‌ی سالانه 1 تا 3 درصد برگردد. بانک مرکزی همچنین تصریح کرد که می‌تواند سیاست‌های سختگیرانه‌ی کاهش تورم را تعدیل کند.

این موضوع معامله‌گران را به این تفکر واداشت که RBNZ می‌تواند حداقل یک بار در سال 2024 نرخ‌ها را کاهش دهد، به خصوص چنانچه تورم بیش از حد انتظار کاهش یابد.

جفت دلار آمریکا/دلار سنگاپور (USD/SGD) مشابه جفت دلار آمریکا/روپیه هند (USD/INR) تحرک کمی داشت.

جفت دلار استرالیا/دلار آمریکا (AUD/USD) 0.1 درصد افزایش یافت، در حالی که جفت دلار آمریکا/وون کره جنوبی (USD/KRW) 0.2 درصد رشد کرد. تصمیم‌گیری بانک کره در مورد نرخ، روز پنج‌شنبه مشخص می‌شود و BOK احتمالاً نرخ‌ها را بدون تغییر نگه می‌دارد.

در چشم‌انداز کشور اژدها، یوان چین ضعیف شد و جفت دلار/یوان (USD/CNY) اندکی به سمت بالاترین حدی که آخرین بار در نوامبر مشاهده شده بود، رشد کرد.

دلار/یوان

بررسی داده‌ها حاکی از آن است که تورم CPI چین در ماه ژوئن کاهش یافته که گواه اعتماد اندک به هزینه در میان مصرف‌کنندگان است. این آمار، سؤالاتی را در مورد میزان بهبود اقتصادی کشور برمی‌انگیزد. 

با این حال گزارش تورم PPI چین، حکایت بهبود نسبی و کاهش با کندترین سرعت خود از فوریه 2023 داشت.

و در نهایت، در سرزمین آفتاب تابان، ین ژاپن شکننده باقی ماند و جفت دلار/ین (USDJPY) با 0.1 درصد افزایش، به بالاترین سطح 38 سال اخیر بازگشت.

داده‌های تورم شاخص قیمت تولیدکننده‌ی ژاپن حکایت از تضعیف داشت و این در حالی بود که تورم کارخانه‌ها در ماه ژوئن افزایش یافت و بر میزان تردیدها در مورد این موضوع افزود که آیا بانک ژاپن انگیزه‌ی کافی برای تداوم سیاست‌های سخت‌گیرانه خواهد داشت یا خیر.

نویسنده: معصومه دانش
چهارشنبه 20 تیر 1403 ساعت 14:07
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین