خبر

نفت خام باز هم عقب‌نشینی کرد

نفت خام باز هم عقب‌نشینی کرد

در پی انتشار داده‌های تورم چین که نتوانست مطابق با انتظارات باشد، قیمت نفت امروز با کاهش مواجه شد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، در پی انتشار داده‌های تورم چین که نتوانست مطابق با انتظارات باشد، قیمت نفت در روز چهارشنبه کاهش یافت. در همین راستا، معاملات آتی نفت برنت پس از افت 1.3 درصدی در جلسه‌ی قبل، با 27 سنت یا 0.3 درصد کاهش، به 84.39 دلار در هر بشکه رسید.

نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) نیز پس از کاهش 1.1 درصدی در جلسه‌ی قبل، با 20 سنت یا 0.25 درصد کاهش، به 81.21 دلار در هر بشکه رسید.

گفتنی است اهمیت آمار و ارقام تورم چین بدان دلیل است که این کشور واردکننده‌ی اصلی نفت خام، تلقی می‌شود. 

غیر از این، در حوزه‌ی ژئوپلیتیک، مذاکرات برای توافق آتش‌بس در اواخر روز از سر گرفته می‌شود و از آنجا که هر رویدادی در این بخش می‌تواند بر قیمت‌ها تأثیر بگذارد، معامله‌گران به دقت اخبار مربوط به این حوزه را زیر نظر دارند.

با وجود نشانه‌هایی مبنی بر اینکه صنعت انرژی تگزاس در پی وقوع طوفان بریل در روز دوشنبه، آسیب چندانی ندیده بود، هر دوی این قراردادها در سه جلسه‌ی قبلی حدود 3 درصد از دست دادند.

روال فعالیت شرکت‌های نفت و گاز از روز سه شنبه به حالت عادی برگشت؛ برخی بنادر بازگشایی شدند و گرچه برخی از تأسیسات آسیب دیده‌اند و برق هنوز به طور کامل بازسازی نشده، اما بیشتر تولیدکنندگان و تأسیسات، تولید خود را افزایش دادند.

تینا تنگ، تحلیلگر مستقل بازار ضمن اشاره به داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده چین در ژوئن،  انتظارات برای تعدیل تنش در خاورمیانه و همچنین داده‌های ضعیف‌تر از حد انتظار CPI چین در ماه ژوئن را عامل فشار بر قیمت نفت برشمرد.

داده‌ها حاکی از آن است که همزمان با تداوم کاهش قیمت تولیدکننده، قیمت‌های مصرف‌کننده در دومین اقتصاد بزرگ جهان در ماه ژوئن برای پنجمین ماه رشد کرد، اما نتوانست انتظارات را برآورده کند.

با این حال، اظهارات جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا که نشان می‌داد کاهش نرخ بهره در حال قوی‌تر‌شدن است، محدودشدن کاهش قیمت نفت را در پی داشت.

در پی اظهارات پاول، سرمایه‌گذاران با احتمال نزدیک به 70 درصد، کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه سپتامبر را قیمت‌گذاری کردند.

آنچه مسلم است نرخ بهره پایین‌تر باید باعث رشد اقتصادی بیشتر و در نتیجه افزایش مصرف نفت شود.

تحلیلگران ANZ در یادداشتی در روز چهارشنبه با تأکید بر اینکه داده‌های مطلوب بیشتر می‌تواند اعتماد به دورنمای تورم را بهبود بخشد، خاطرنشان کردند: «اظهارات پاول به مجلس سنا مهر تأییدی بر رشد و بهبود داده‌ها در سه ماهه ژوئن می‌زند.»

از طرفی، در خاورمیانه، مذاکرات به منظور آتش‌بس در جنگ غزه با حضور روسای اطلاعات مصر، ایالات متحده و اسرائیل در دوحه از سر گرفته خواهد شد.

افزون بر آن، منابع بازار با استناد به ارقام موسسه آمریکن پترولیوم، از کاهش ذخایر نفت خام و بنزین ایالات متحده در هفته‌ی گذشته خبر دادند که تثبیت تقاضای سوخت تابستانی را منعکس می‌کند و پس از چند روز کاهش، منجر به بازگشت مجدد آن می‌شود.

به گفته‌ی این منابع، ارقام API ضمن اشاره به افت ذخایر بنزین به میزان 2.954 میلیون بشکه، کاهش ذخایر نفت خام در هفته‌ی منتهی به 5 جولای را به میزان 1.923 میلیون بشکه اعلام کردند. در این بین، عرضه محصولات تقطیری 2.342 میلیون بشکه افزایش یافت.

مطابق با پیش‌بینی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA) در روز سه شنبه، تقاضای جهانی نفت در سال آینده از عرضه پیشی خواهد گرفت و از این رو، درخواست قبلی برای مازاد عرضه را معکوس می‌کند.

ذخایر نفتنویسنده: معصومه دانش
چهارشنبه 20 تیر 1403 ساعت 10:57
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین