خبر

عملکرد متفاوت پوند انگلیس

عملکرد متفاوت پوند انگلیس

پوند(GBP) عملکرد متفاوتی را در برابر همتایان اصلی خود در جلسه‌ی معاملاتی روز دوشنبه لندن به تصویر کشید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» پوند(GBP) عملکرد متفاوتی را در برابر همتایان اصلی خود در جلسه‌ی معاملاتی روز دوشنبه لندن به تصویر کشید.

به لطف پیروزی حزب کارگر با اکثریت مطلق در برابر حزب محافظه‌کار، که ثبات سیاسی را برای اقتصاد و در نتیجه قدرت محض در بازارهای مالی بریتانیا را به ارمغان آورد، چشم‌انداز کوتاه‌مدت پول بریتانیا همچنان ثابت است.

البته حتی اگر تورم کل سالانه به نرخ مطلوب 2 درصد بازگشته باشد، چشم‌انداز نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس (BoE) همچنان در هاله‌ای از ابهام است. بازارهای مالی در حال حاضر 50 درصد احتمال می‌دهند که BoE کاهش نرخ بهره را از نشست معاملاتی آگوست آغاز کند.

در این هفته، سرمایه‌گذاران بر داده‌های تولید ناخالص داخلی ماهانه بریتانیا (GDP) و آمار و ارقام کارخانه برای ماه می تمرکز خواهند کرد که در روز پنج‌شنبه منتشر خواهد شد. طبق برآوردها اقتصاد بریتانیا پس از بدون تغییر ماندن در ماه آوریل، 0.2 درصد رشد کرده است.

محرک‌های روزانه‌ی بازار: پوند استرلینگ، افزایش در برابر دلار آمریکا را رها نمی‌کند

پوند استرلینگ در جلسه‌ی روز دوشنبه اروپا در برابر دلار آمریکا (USD) نزدیک به 1.2800 افزایش یافت.

پس از آنکه گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP) در ماه ژوئن به تعدیل شرایط بازار کار اشاره کرد، جفت پوند/دلار آمریکا تحت تأثیر تضعیف دلار آمریکا تقویت شد.

گزارش NFP ایالات متحده حاکی از آن است که استخدام نیروی کار در ماه آوریل و مه به اندازه گزارش قبلی نبوده است. بازنگری ماه‌های مذکور حکایت از ایجاد 111 هزار شغل در اقتصاد دارد که کمتر از برآوردهای قبلی است. به علاوه، نرخ بیکاری به طور غیرمنتظره‌ای در مقایسه با برآوردها و نسبت به رقم 4.0 درصدی ماه قبل، به 4.1 درصد افزایش یافت.

نشانه‌های کاهش قدرت بازار کار، بر میزان انتظارات برای تعدیل زودهنگام نرخ بهره توسط فدرال رزرو می‌افزاید. مقامات بار دیگر تاکید کرده‌اند که قبل از کاهش نرخ بهره، می‌خواهند شاهد کاهش تورم باشند. با این حال، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو هفته‌ی گذشته خاطرنشان کرد که ضعف غیرمنتظره در بازار کار می‌تواند سیاستگذاران را وادار کند که زودتر نسبت به نرخ بهره واکنش نشان دهند.

به علاوه، میانگین درآمد ساعتی، معیاری برای رشد دستمزد که محرک تورم خدمات و مخارج مصرف‌کننده است، مطابق با پیش‌بینی‌ها در مقیاس ماهانه و سالانه کاهش یافت.

مطابق با ابزار نظارت بر نرخ گروه CME، داده‌های قیمت‌گذاری آتی صندوق‌های 30 روزه فدرال نشان داد که احتمال کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر از 64 درصد ثبت‌شده در هفته‌ی گذشته، به 75.8 درصد افزایش یافته است. این داده‌ها همچنین حاکی از آن است که فدرال رزرو در نشست نوامبر یا دسامبر از کاهش‌های بعدی نرخ بهره خبر خواهد داد.

در این هفته، داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده (CPI) برای ماه ژوئن که در روز پنج‌شنبه منتشر خواهد شد، در کانون توجه سرمایه‌گذاران خواهد بود. اقتصاددانان بر این باورند که CPI سالانه، که قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی را حذف می‌کند، رشد پیوسته‌ی 3.4 درصدی را تجربه کرده است.


تحلیل تکنیکال: پوند استرلینگ در حوالی سطح 1.2800 در نوسان است

پوند استرلینگ در برابر دلار آمریکا در سطح 1.2820 یا بالاترین حد خود در سه هفته‌ی گذشته قرار گرفت. جفت پوند/دلار (GBP/USD) به بالای فیبوناچی اصلاحی 78.6% در 1.2770 صعود کرد که از اوج 1.2900 در 8 مارس تا 22 آوریل در 1.2300 ترسیم شده است.

این جفت از میانگین متحرک نمایی 20 روزه و 50 روزه به ترتیب نزدیک به 1.2695 و 1.2675 صعود می‌کند که به وضوح بیانگر چشم‌انداز کوتاه‌مدت صعودی است.

از سوی دیگر، شاخص قدرت نسبی 14 روزه (RSI) به بالای 60.00 می‌رسد. ناگفته نماند که حرکت پایدار بالاتر از این سطح، جهت شتاب را به سمت صعودی تغییر می‌دهد.

نمودار نقطه‌ای پوند

نویسنده: معصومه دانش
دوشنبه 18 تیر 1403 ساعت 12:36
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین