خبر

جولان خودروهای ایرانی بعد از تعطیلات / دنا پلاس 100 میلیون گران شد

جولان خودروهای ایرانی بعد از تعطیلات / دنا پلاس 100 میلیون گران شد

قیمت خودرو بعد از تعطیلات نوروز 1403 تا 100 میلیون تومان افزایش داشته است. در این میان بیشترین رشد قیمت مربوط به خودروهای ایرانی بوده که بیشترین تقاضا را نیز ثبت کرده‌اند.

  • پرداخت وام 100 میلیونی از فردا برای همه یارانه بگیران | وام 100 تا 300 میلیونی دولتی با اقساط ۲۴ ماهه سریع و فوری
    پرداخت وام 100 میلیونی از فردا برای همه یارانه بگیران | وام 100 تا 300 میلیونی دولتی با اقساط ۲۴ ماهه سریع و فوری

قیمت خودرو بعد از تعطیلات نوروز 1403 تا 100 میلیون تومان افزایش داشته است. در این میان بیشترین رشد قیمت مربوط به خودروهای ایرانی بوده که بیشترین تقاضا را نیز ثبت کرده‌اند.

به گزارش کاماپرس، قیمت برخی خودروها در روز 14 فروردین 1403 افزایش بالای 100 میلیون تومان را نشان می‌دهد. این مساله از تنش‌های منطقه‌ای و افزایش ناگهانی قیمت دلار تاثیرپذیر است.

با توجه به اینکه رشد قیمت دلار یک سیگنال برای افزایش قیمت کالا محسوب می‌شود و همچنین به واسطه انتظارات تورمی که وجود دارد تقاضا برای خرید کالاهای سرمایه‌ای مانند خودرو در نخستین روز بعد از تعطیلات نوروز افزایش یافت.

در بین خودروهای ایرانی بیشترین افزایش قیمت در یک روز را دناپلاس 6 سرعته ارتقا یافته داشته که 98 میلیون تومان افزایش داشته و قیمت آن به 990 میلیون تومان رسیده است. در بین خودروهای مونتاژی هایما ایکس7، چانگان اس سی 55، فیدلیتی و دیگنیتی هر کدام 55 میلیون تومان رشد قیمت داشته‌اند.

همچنین خودروهایی ماند دنا پلاس توربو اتومات، تارا اتوامات، پیکاپ فوتون، آریزو 6 و هایما اس بیش از 7 میلیون تومان رشد قیمت تجربه کرده‌اند.

بقیه خودروها هم بین 10 تا 70 میلیون تومان رشد قیمت داشته‌اند.

وضعیت معاملات بازار خودرو گویای این واقعیت است که قیمت خودرو به نسبت تقاضا رشد کرده‌، به عبارت دیگر خودروهای ایرانی به دلیل اینکه تقاضای بیشتری دارند با رشد قیمت بیشتری همراه شده‌اند. این موضوع ناشی از این است که قدرت خرید مردم برای خودروهای خارجی و حتی چینی کاهش قابل توجهی داشته‌ است.

در حال حاضر با توجه به اینکه بسیاری از مصرف کنندگان پیش‌بینی می‌کنند به زودی قیمت کارخانه خودروهای ایرانی تغییر کند برای خرید خودرو اقدام کرده‌اند و همین مساله هم بر رشد قیمت‌ها تاثیر گذاشته است. حالا باید دید که آیا این رشد قیمت 14 فروردین ماه مبنای هیجانی دارد یا اینکه تحت تاثیر انتظارات تورمی است. به طور قطع در صورتی که عامل دوم در رشد قیمت ها موثر باشد این قیمت‌ها تعدیل نخواهد شد./کاماپرس

منبع:
چهارشنبه 15 فروردین 1403 ساعت 02:30
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین