خبر

تثبیت دلار همزمان با نوسان ارزها

تثبیت دلار همزمان با نوسان ارزها

در حالی که دلار آمریکا در معاملات امروز اروپا نزدیک به بالاترین حد خود در بیش از چهار ماه اخیر تثبیت شد، سایر جفت‌ارزها دستخوش نوسان شدند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اینوستینگ» دلار آمریکا در معاملات روز سه‌شنبه در اروپا نزدیک به بالاترین حد خود در بیش از چهار ماه اخیر تثبیت شد.

گفتنی است داده‌های قوی اقتصادی، انتظارات کاهش زودهنگام نرخ بهره توسط فدرال رزرو را تحت تاثیر قرار داد.

در همین راستا، شاخص دلار، که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر ارزیابی می‌کند، تقریبأ بدون تغییر در سطح 104.755 معامله شد که درست در زیر بالاترین سطح از اواسط نوامبر، یعنی 105.07 قرار داشت.

پیش از این، در روز دوشنبه، پس از اینکه داده‌ها به رشد تولید در ایالات متحده از سپتامبر 2022 اشاره کرد، دلار آمریکا با افزایش همراه بود.

در واقع، نشانه‌های بیشتر از قدرت اقتصادی ایالات متحده منجر به کاهش انتظارات معامله‌گران در مورد کاهش زودهنگام نرخ بهره توسط فدرال رزرو شد و از دلار حمایت کرد.

مطابق با ابزار CME نظارت بر نرخ، هم‌اکنون احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه ژوئن 61.3 درصد تعیین می‌شود که در مقایسه با احتمال 70.1 درصدی یک هفته قبل، کاهش یافته است.

افزون بر آن، برخی داده‌های کلیدی دیگر از جمله فرصت‌های شغلی و سفارشات بادوام، هر دو برای فوریه، پیش از گزارش پربیننده حقوق و دستمزد روز جمعه برای ماه مارس در راه است.

با نگاهی رو به آینده، تعداد بی‌شماری از سخنرانان فدرال رزرو در این هفته، سخنرانی خواهند کرد. تحلیلگران ING در یادداشتی به جهت حرکت داده‌های ایالات متحده تأکید کردند و افزودند: «ما این داده‌ها را یک محرک بالقوه بازار می‌بینیم که اگر ملایم باشد، می‌تواند برخی از رشدهای دلار را که اواخر هفته گذشته مشاهده شد، معکوس کند.»

پیرامون جفت‌ارزها چه گذشت؟

دلار/یوان (USD/CNY) با 0.1% افزایش، به 7.2358 رسید و یوان در برابر دلار به پایین‌ترین سطح 1/5 تا 4 ماه اخیر کاهش یافت و به این ترتیب، فروش ارز ایالات متحده توسط بانک‌های دولتی را خنثی کرد.

دلار/یوان

و اما دلار/ین (USD/JPY) با 0.1% افزایش در 151.68 معامله شد که درست پایین‌تر از سطح 151.80 قرار گرفت که در اوایل جلسه مشاهده شده بود، که پس از زمانی که هفته‌ی گذشته به پایین‌ترین سطح 34 ساله یعنی 151.975 رسیده بود، پائين‌ترین سطح تلقی می‌شود.

شونیچی سوزوکی، وزیر دارایی اوایل روز سه شنبه بر این مهم تأکید کرد که هیچ گزینه‌ای را برای پاسخ به حرکت‌های بی‌نظم ارز رد نخواهد کرد.

گفتنی است پیش از این، مقامات ژاپنی سه بار در سال 2022 به بازار ارزی ورود کردند.

در اروپا، یورو/دلار آمریکا با 0.1 درصد کاهش، به 1.0738 رسید که البته این روند در پی بدترشدن فعالیت‌های تولیدی منطقه یورو در ماه مارس و کاهش آن با سرعتی تندتر از ماه فوریه، اتفاق افتاد.

شاخص نهایی مدیران خرید بخش تولید منطقه یورو HCOB که توسط S&P Global گردآوری شده است، در ماه مارس از 46.5 فوریه به 46.1 سقوط کرد و نتوانست مطابق با برآورد اولیه 45.7 باشد، اما برای بیست و یکمین ماه در زیر 50 باقی ماند که نشانگر رشد فعالیت بوده است.

جای تعجبی نیست که یورو/دلار (EUR/USD) به راحتی زیر 1.0800 معامله می‌شود و پایین‌ترین سطح 1.0695/1.0700 که در اواسط فوریه مشاهده شد، اکنون یک هدف کوتاه‌مدت آشکار است.

و در نهایت، پوند/دلار (GBP/USD) در پی گزارش تولیدکنندگان انگلیسی مبنی بر پایان رکود سال گذشته، با 0.2 درصد افزایش، به 1.2569 رسید و زیان‌های اخیر را پشت سر گذاشت.

پوند/دلار

نویسنده: معصومه دانش
سه شنبه 14 فروردین 1403 ساعت 15:00
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین