خبر

مروری بر نوسانات روزانه طلا

مروری بر نوسانات روزانه طلا

طلا امروز نزدیک به 2250 دلار، در منطقه قرمز قرار دارد که حرکت اصلاحی را نسبت به رکورد 2266 دلاری که در روز دوشنبه ثبت شده بود، کاهش داد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت»، در پی انتشار آمار مشاغل آمریکا در روز سه شنبه، قیمت طلا برای اولین بار در شش روز معاملاتی قرمز شد.

در واقع، پس از انتشار ISM تولید PMI، دلار آمریکا در سایه‌ی شرط‌بندی‌ها پیرامون کاهش نرخ فدرال رزرو کاهش یافت.

بررسی اجمالی بنیادین

قیمت طلا در اوایل روز سه شنبه نزدیک به 2250 دلار، در منطقه قرمز قرار دارد که حرکت اصلاحی را نسبت به رکورد 2266 دلاری که در روز دوشنبه ثبت شده بود، کاهش می‌دهد.

هم‌اکنون همه نگاه‌ها به سمت مجموعه‌ای از داده‌های اقتصادی جدید ایالات متحده و اظهارات مقامات فدرال رزرو است تا انگیزه‌های معاملاتی بعدی در قیمت طلا حاصل شود.

در پی توقف رشد دلار آمریکا، ضعف بازدهی اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا و جو محتاطانه‌ی بازار، قیمت طلا در حال عقب‌نشینی است و معامله‌گران داده‌های گشایش شغلی JOLTS ایالات متحده و دیدگاه‌های فدرال رزرو را برای تعیین حرکت بعدی قیمت طلا تحت نظر می‌گیرند.

آنچه مسلم است ظهور مجدد مشکلات بازار املاک چین و افزایش خطرات ناشی از مداخله در بازار فارکس ژاپن، سرمایه‌گذاران را در معرض خطر نگه می‌دارد و این امر، احساسات پیرامون دلار آمریکا را برمی‌انگیزد، گرچه احتمال دارد بازده اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری آمریکا بخشی از افزایش روز دوشنبه را معکوس کند.

دلار آمریکا همزمان با بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده با افزایش چشمگیر همراه بود و در عین حال، بازارها در ماه ژوئن، بر اساس داده‌های PMI تولید ISM ایالات متحده و آمار قوی‌تر از حد انتظار، از میزان شرط‌بندی‌های کاهش نرخ بهره فدرال رزرو ایالات متحده کاستند.

PMI تولیدی ISM در ماه گذشته به 50.3 افزایش یافته که نسبت به رقم 47.8 در ماه فوریه، بالاترین و اولین رقم بالای 50 از سپتامبر 2022 بوده است. به گزارش رویترز، این رقم، پایانی برای 16 ماه متوالی انقباض در تولید بود.

هم‌اکنون بازارها با احتمال 58 درصدی برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ژوئن قیمت‌گذاری می‌کنند که از 68 درصدی که قبل از انتشار PMI ایالات متحده مشاهده شده بود، کاهش یافته است.

با نگاهی رو به جلو، تمرکز بر روی اظهارات تعدادی از مقامات فدرال رزرو باقی مانده که قرار است بعداً در روز سه شنبه برای دریافت نشانه‌های تازه در مورد چشم‌انداز نرخ بهره فدرال رزرو صحبت کنند. البته این اظهارات، به دنبال بیانات جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در روز جمعه بود که ضمن اشاره به قوی‌بودن اقتصاد، از عدم تعجیل برای کاهش نرخ‌ها سخن گفت.

بررسی اجمالی تکنیکال

بررسی تکنیکال نوسانات فلز زرد حاکی از آن است که قیمت طلا پس از دستیابی به هدف 2251 دلاری و بالارفتن پرچم گاو نر و زدن رکورد جدید در سطح 2266 دلار در روز دوشنبه، اصلاح شد.

البته در سه‌شنبه جاری، معاملات طلا با احتیاط انجام می‌شود، چرا که شاخص قدرت نسبی 14 روزه (14-RSI) در حالی که در منطقه اشباع خرید قرار دارد، کاهش یافته و نزدیک به 78.00 قرار دارد. این امر به وضوح بیان می‌کند که احتمال عقب نشینی بیشتر در قیمت طلا وجود دارد.

حمایت فوری هم‌اکنون در بالاترین رکورد قبلی 2236 دلاری که در روز پنج‌شنبه ثبت شده بود، مشاهده می‌شود. نقض سطح دوم می‌تواند باعث افت شدید به آستانه 2200 دلار شود.

در سمت جنوبی‌تر، پایین‌ترین قیمت 2187 دلاری روز پنج‌شنبه به چالش کشیده خواهد شد و به دنبال آن میانگین متحرک ساده 21 روزه (SMA) در 2168 دلار قرار خواهد گرفت.

چنانچه خریداران طلا دوباره شتاب مثبت خود را به دست آورند، یک آزمایش مجدد از بالاترین سطح تاریخ در 2266 دلار و به دنبال آن عدد گرد 2270 دلار در راه است. در ادامه‌ی راه، سطح بعدی در رادارهای خریداران طلا، سطح روانشناختی 2300 دلار خواهد بود.

نوسانات قیمت طلا

نویسنده: معصومه دانش
سه شنبه 14 فروردین 1403 ساعت 13:50
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین