خبر

پوند در اوج!

پوند در اوج!

در حالی که پوند انگلیس در روز جمعه با افزایش قابل توجهی مواجه شد، جفت پوند/دلار آمریکا به بالاترین سطح خود رسید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» پوند (GBP) در اوایل جلسه‌ی روز جمعه نیویورک با افزایش چشمگیری مواجه شد.

گفتنی است پس از آنکه جاناتان هاسکر، سیاست‌گذار بانک مرکزی انگلیس (BoE) بیان کرد که گرچه سیگنال‌های کاهش فشار قیمت‌ها دلگرم‌کننده است، اما برای بازگشت به موضع سیاست انبساطی کافی نیست، جفت پوند/دلار آمریکا به بالاترین سطح خود رسید.

از آنجا که در روز پنج‌شنبه، خطرات ناشی از شوک‌های تورمی به دلیل عمیق‌تر شدن بحران دریای سرخ افزایش یافت، کاترین مان از BoE نیز موضع جنگ‌طلبانه‌ی خود را حفظ کرد. بدیهی است که اگر BoE نرخ‌های بهره را برای مدت طولانی‌تری محدود نگه دارد، پوند (استرلینگ) تمایل به جذب جریان‌های خارجی بیشتری خواهد داشت.

در حالی که کاترین مان از تشدید بیشتر سیاست‌ها حمایت می‌کند، سیاست‌گذاران دیگر، مانند هاو پیل، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی انگلستان و سارا بریدن، معاون بانک، درباره‌ی مدت زمانی که نرخ‌های بهره باید در سطح فعلی خود باقی بماند، به بحث و تبادل نظر می‌پردازند.

در نبود اطلاعات دقیق در مورد نرخ بهره توسط سیاست‌گذاران BoE، سرمایه‌گذاران بازار کار و داده‌های تورم بریتانیا را برای هفته‌ی آینده، زیر ذره‌بین می‌گیرند. آنچه مسلم است تعدیل فشار قیمت‌ها و کاهش شرایط بازار کار نه‌تنها می‌تواند امیدها به کاهش زودهنگام نرخ بهره توسط BoE را تقویت کند، بلکه بر پوند نیز تأثیر می‌گذارد.

نرخ بهره

در عین حال، اداره‌ی آمار کار (BLS) ارقام تجدیدنظرشده‌ی شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) را منتشر کرد که بر دلار آمریکا تأثیر گذاشته است. BLS تصریح کرد که تورم در مقیاس ماهانه، 0.2 درصد در مقابل انتشار 0.3 درصدی رشد داشته است. به علاوه، آژانس بر این باور است که افزودن فاکتورهای جدید تعدیل‌شده‌ی فصلی، نحوه‌ی حرکت قیمت‌ها را در طی سال بهبود می‌بخشد.

پوند استرلینگ در سه جلسه‌ی معاملاتی گذشته در میان عدم قطعیت پیرامون زمان کاهش نرخ توسط BoE و فدرال رزرو در محدوده 1.2580 الی 1.2640 در نوسان است. جفت پوند/دلار (GBP/USD) در یک الگوی نمودار مثلث نزولی شکل‌گرفته در بازه‌ی زمانی روزانه معامله می‌شود که نشان‌دهنده‌ی انقباض نوسانات، اما با سوگیری نزولی است.

خط روند نزولی شکل مثلث نزولی از ارتفاع 28 دسامبر در 1.2827 ترسیم شده است، در حالی که حمایت افقی از پایین‌ترین سطح 13 دسامبر در حدود 1.2500 قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر، شاخص قدرت نسبی 14 دوره‌ای (RSI) در محدوده 40.00 الی 60.00 در نوسان است که نشان‌دهنده‌ی تثبیت احتمالی پیش روست.

نمودار قیمت پوند

نویسنده: معصومه دانش
شنبه 21 بهمن 1402 ساعت 15:13
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین