خبر

طلا و بازگشت به سطوح پائین‌تر

طلا و بازگشت به سطوح پائین‌تر

طلا (XAU/USD) در جلسه‌ی روز جمعه، در سطح معاملاتی 2025 دلار مشاهده شد که افت 0.40 درصدی را منعکس می‌کرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» طلا (XAU/USD) در جلسه‌ی روز جمعه، در سطح معاملاتی 2025 دلار مشاهده شد که افت 0.40 درصدی را منعکس می‌کرد.

در حوزه‌ی گزارش‌های کلیدی، در پی بازنگری نزولی ایالات متحده در ارقام دسامبر، تمرکز بر روی ارقام شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) هفته‌ی آینده از ژانویه قرار دارد تا شرط‌بندی بر روی تصمیمات بعدی فدرال رزرو از سر گرفته شود.

از این نظر، کاملأ بدیهی است که سرمایه‌گذاران به حرکت‌های فدرال رزرو چشم دوخته‌اند، چرا که به نظر می‌رسد بازبینی‌های ملایم CPI برای مقاماتی که کاهش نرخ بهره را در نظر دارند، تا حدودی الهام‌بخش است.

با این حال، پیش‌بینی‌های قوی رشد سه ماهه‌ی اول در بازار ایالات متحده و افزایش فشار دستمزدها در بحبوحه‌ی بازار کار فشرده فدرال رزرو، حاکی از آن است که کاهش نرخ ممکن است به تعویق بیفتد.

کاهش نرخ بهره

در حال حاضر، اینگونه به نظر می‌رسد که بازارها احتمال کاهش در ماه مارس را نادیده می‌گیرند و در عوض، این احتمال را برای ماه می قوی‌تر می‌دانند. گذشته از آن، قرائت تورم هفته‌ی آینده، کلیدی برای زمان‌بندی چرخه‌ی تسهیل خواهد بود و در صورتی که داده‌ها تأخیر کاهش نرخ را توجیه کنند، فلز زرد ممکن است در روند نزولی قدرتمندتری قرار گیرد.

تحلیل تکنیکال طلا (XAU/USD)

شاخص‌های فنی در نمودار روزانه، در ابتدا غلبه فشار فروش را به تصویر می‌کشد. از سوی دیگر، شاخص قدرت نسبی (RSI) ضمن اینکه در یک شیب نزولی قرار دارد، در دامنه‌ی منفی شناور است، که به وضوح بیان می‌کند حرکت نزولی در حال حاضر حاکم است.

به طور همزمان، میانگین متحرک واگرایی همگرایی مکدی (MACD) نوارهای قرمز رو به رشد را نشان می‌دهد که مومنتوم فروش را تقویت می‌کند. با این حال، دیدگاه گسترده‌تر داستان متفاوتی را به تصویر می‌کشد. علیرغم قرارگیری فلز زیر میانگین متحرک ساده 20 روزه (20-SMA)، این فلز به راحتی جایگاهی در بالای SMAهای 100 و 200 روزه خواهد یافت. این تمایل نشان‌دهنده‌ی برتری علاقه‌ی خرید در زمینه‌ی وسیع‌تر است، اما خرس‌ها در کوتاه‌مدت به طور پیوسته، در حال افزایش هستند.

قدرت فروش

تحلیل تکنیکال طلا با نگاهی به نمودار 4 ساعته

و اما بررسی نمودار چهار ساعته حاکی از آن است که از قرار معلوم، نیروهای خرید و فروش موقتاً به بن‌بست رسیده اند. شاخص‌ها نیز هموار شده‌اند که نشان‌دهنده‌ی مرحله‌ی تثبیت پس از زیان‌های اخیر است.

علاوه بر آن، شاخص قدرت نسبی (RSI) به طور قابل توجهی مسطح بوده و در منطقه منفی استقرار یافته که ممکن است به احساس نزولی ادامه دهد. میانگین متحرک واگرایی همگرایی مکدی (MACD) همچنین یک تغییر جزئی در مومنتوم را با نوارهای قرمز مسطح القا می‌کند و احتمال یک دوره‌ی تثبیت را پیشنهاد می‌دهد.

نویسنده: معصومه دانش
شنبه 21 بهمن 1402 ساعت 12:03
notification

آیا مایلید از نوسانات بازار آگاه شوید؟

دریافت هشدار در نوسانات قیمت طلا، سکه، دلار، اونس، نفت، بورس و بیت کوین